Vastgoed Journaal

Geen paniek - vastgoedmarkt herstelt pas in 2011

Eduard Schaepman

Algemeen directeur Regus Benelux

Uitgegeven: 20-01-2010 (16:21)


Het einde van een jaar en het begin van een nieuw jaar is altijd weer het moment van terugkijken en voorspellingen. Met veel plezier lees ik altijd weer de verwachtingen van experts voor het komende jaar. Niemand weet het echt, maar het is en blijft interessant om te bedenken hoe het zal lopen. Gelukkig zijn er in deze periode ook veel initiatieven om daadwerkelijk onderzoek te doen naar de status van een markt en aan de hand daarvan voorspellingen te doen. Ook onderzoeken vertellen ons niet alles, maar ze kunnen er in ieder geval voor zorgen dat we onze mening ergens op kunnen baseren. Zeker in een sector waarin zo veel geld gemoeid is als de vastgoedsector is het cruciaal dat er betrouwbare cijfers en feiten beschikbaar zijn, aan de hand waarvan trends en marktontwikkelingen gesignaleerd kunnen worden.

Inmiddels wijzen de trends, analyses en voorspellingen voor de vastgoedmarkt op niet veel goeds. Welke website, blog, tijdschrift je ook leest, de signalen zijn slecht.
Het bericht op deze website dat de nieuwbouw van bedrijfsruimten zich bevindt op het niveau van 30 jaar geleden is natuurlijk schrikbarend. Tegelijkertijd is dit soort berichtgeving ook een beetje tendentieus. Misschien vertoont het abstracte cijfer vierkante meters een overeenkomst met 30 jaar geleden, maar alle andere omstandigheden zijn nauwelijks vergelijkbaar met 30 jaar geleden. Onze hele samenleving is radicaal veranderd, inclusief onze economie en onze vastgoedbranche. Geschiedenis herhaalt zich nu eenmaal niet, dus dan heeft het ook geen zin om naar een specifiek cijfer te kijken om daarmee vervolgens paniek te zaaien.

Iedereen die met vastgoed te maken heeft, weet dat de dynamiek in onze branche anders is dan die in andere sectoren van de economie. Bepaalde klappen vangen wij later op, andere klappen vangen wij eerder op. Dat bouwbedrijven pas later gaan deelnemen aan het herstel van de economie, heeft simpelweg te maken met het feit dat ze ook later de nadelige gevolgen van de recessie voelden. Het heeft geen zin om daar dramatisch over te doen. Het beste is om te anticiperen op slechte tijden, het hoofd koel te houden en erop te rekenen dat 2011 pas het jaar van het grote herstel zal zijn. Als je het ergste verwacht, kan de rest alleen nog maar meevallen.
Mijn voorspelling is dat bedrijven klaar zijn voor succes in 2011, als ze er dan nog zijn. Tegen die tijd is het kaf van het koren gescheiden en zijn alleen de echt gezonde ondernemingen nog overgebleven. Voor de hele sector zal dit uiteindelijk een louterend effect hebben.





Voeg reactie toe


Uw naam (*):  
E-mail:  
Reactie (*):  
Tekst in afbeelding:  
   

   



Vitens verhuurt 2500 m² laboratorium in Utrecht

Des Brouvie genoemd in vastgoedfraude

ASR Vastgoed Vermogensbeheer verhuurt A1 winkelruimte in Zwolle aan Ziggo

Kleine aandeelhouders DIM Vastgoed blijven zich tegen overname verzetten

Duisenberg School huurt 2500 m2 in Symphony

Pacorini breidt uit naar 14.000 m2 in Botlekgebied

Meeùs huurt ruim 1000 m2 in Adriaan Volker Huis

Beleggers Global State gaan nat op project Trump Towers

"60.000 extra studentenwoningen nodig in Nederland"

Woningbeleggers mogen huur dit jaar maximaal 1,2% verhogen


Leonie Snijder

Snijder Incasso en Gerechtsdeurwaarders

Lang leve de digitale revolutie voor de gerechtsdeurwaarder

Fred Sanders

Consultant bouwen&duurzaamheid bij RnR-Group Maarn

De ‘Verzelfstandigingnota' komt niet vóór 2020

Eduard Schaepman

Regus Benelux

Kijken naar de toekomst

Fred Sanders

Consultant bouwen&duurzaamheid bij RnR-Group Maarn

Woningcorporaties kansloos klem

Brazilian Beach

Advertorial

"Goede rendementen halen in Brazilie''

Fred Sanders

Consultant bouwen&duurzaamheid bij RnR-Group Maarn

Woning kopen is prijzenfeest

PAND VAN DE WEEK
De Binderij 65
1321 EC Almere 
Huursom € 231.096
Koopsom € 2.445.000 
Status  Te koop




KLIK OP LINK VOOR INFO



Waarom analisten positief zijn over Wereldhave

Meer en nieuwe deals in bijgewerkte beleggingslijst

Staedion: stimuleringsplannen woningmarkt zijn niet structureel verankerd

Speciaal voor de leden van VJ Profs: Samenvatting rentebeleid van de ECB

Volker Wessels Vastgoed en Synchroon tekenen overeenkomst met Gemeente Rotterdam

Analisten Credit Suisse zien vastgoed weer zitten


Hein Bos

Vastgoedbelang

‘Pas op de plaats maken bij aanpak verduurzaming woningvoorraad'

John Kerkhoven

Vastgoedjournaal.nl

Vastgoedinformatie verschuift naar internet

Leonie Snijder

Snijder Incasso en Gerechtsdeurwaarders

"Schuldhulpverlenings initiatieven zullen falen"

Elco Brinkman

Bouwend Nederland

Brinkman baalt van uitstel Crisis- en Herstelwet

Nout Wellink

De Nederlandse Bank

Wellink beschouwt Nederlandse tophypotheken ook als 'subprime'

Wouter Bos

PVDA

Bos: hogere belasting voor dure huisbezitters is mijlpaal

Aart Hordijk

ROZ

Aart Hordijk trekt zich terug bij integratie ROZ met IPD







 
 






Alexander Collot d'Escury

DESSO Group

Het jaar van de duurzaamheid

Neelu Boparai

Architectenbureau Boparai Associates BV

Architectenbureau Boparai Associates BV ontvangt de VKG Architectuurprijs 2009

Alexander Collot d'Escury

DESSO Group

Duurzaam ondernemen vraagt om commitment van de top